Tmavé povrchy Zippo

Máte rádi elegantní černou barvu? Zippo zapalovače se vyrábí s různými černými povrchy a v tomto článku se dozvíte o rozdílech mezi nimi:

Stejně jako ostatní barevné Zippo zapalovače je většina černých, resp. tmavých povrchů je vytvořena pomocí speciálně vyvinutého práškového laku s příměsí epoxydové pryskyřice, které se na zapalovače nanáší elektrolyticky. Takto lakované Zippo zapalovače jsou na povrchu dokonale hladké a jejich povrch je (téměř) dokonale odolný vůči škrábancům a běžnému opotřebení. Barva se z povrchu Zippo zapalovače nikdy neoloupe a k jeho poškození musí vést upravdu nešetrné zacházení nebo nešťastný pád z velké výšky na tvrdý ostrý předmět.

Pak známe ještě jiné typy barvení, a to pomocí speciálních příměsí, které se přidávají přímo do kovu, který při elektrolytickém nanášení na mosazný povrch zapalovače změní svou barvu. V takovém případě je probarven přímo kov, ze kterého je zapalovač vyroben, tudíž odpadá jakákoliv starost o případné poškození zapalovače, protože i v případě poškrábání povrchu zapalovač v místě poškození zůstane obarvený.

ebonylighter_medium   gray-dusk
     
High Polish Black   Gray Dusk
     

High Polish Black (dříve Ebony™) je klavírově černý lakovaný povrch. Vysoce lesklý povrch zapalovačů High Polish Black se mění v závislosti na okolním světle. Zippo zapalovače s povrchem High Polish Black jsou v nabídce Zippo od roku 2011.

 

Povrch zapalovačů Gray Dusk pokrývá tmavě šedý průsvitný lak, pod kterým vyniká opotřebený povrch Street Chrome™. Zippo zapalovače s povrchem Gray Dusk jsou v nabídce Zippo od roku 2012.

 

black-matte   blackcracklelighter_medium
     
Black Matte   Black Crackle™
     

Zippo zapalovače Black Matte mají homogenní, sytě černý hladký povrch bez textur. Jak název napovídá, povrch Zippo zapalovače Black Matte je matný, takže se netřpytí ani neleskne. Povrch Black Matte je lakován pomocí speciálních práškových barev. Lak je poté laserem odpařen z pantů a spodní strany zapalovače tak, aby se obnažila charakteristická ražba s datovým kódem. Zippo zapalovače s povrchem Black Matte jsou v nabídce Zippo od roku 1984.

 

Povrch Black Crackle™ je tvořen matným černým lakem s charakteristickou, velmi hrubou zrnitou texturou. Ačkoliv Zippo zapalovače Black Crackle™ jsou v nabídce společnosti Zippo teprve od roku 2009, svou premiéru si tato povrchová úprava odbyla v roce 1942, kdy byly vzácné kovy vyhrazeny pro válečné úsilí Spojených států a Zippo zapalovače se vyráběly z méně kvalitních materiálů, které proti korozi chránil tento ochranný nátěr. Dnešní Zippo zapalovače s povrchem Black Crackle ™ tento nátěr pouze replikují, lak i samotné zapalovače jsou vyrobeny pouze z prvotřídních materiálů.

 

ironstonelighter_medium   blackicelighter_medium
     
Iron Stone™   Black Ice®
     

Zapalovače s lakovaným povrchem Iron Stone™ charakterizuje velmi jemná mramorová textura připomínající kámen. Přestože vizuálně zapalovač působí hrubým dojmem, jeho povrch je dokonale hladký. Zippo zapalovače s povrchem Iron Stone™ jsou v nabídce Zippo od roku 2010.

 

Zrcadlově lesklému chromu dodává kouřové zabarvení speciální příměs, která se přidává přímo do kovového pláště zapalovače při výrobě, aniž by bylo nutné zapalovač lakovat. Zippo zapalovače Black Ice® jsou tmavší alternativou leštěného chromu a v nabídce Zippo jsou od roku 2003.