Tvary Zippo zapalovačů

Nezaměnitelný tvar Zippo zapalovače určitě poznáte na první pohled. Věděli jste ale, že se Zippo zapalovače vyrábí v několika různých tvarech? V tomto článku popíšeme rozdíly mezi jednotlivými modely.

Zippo zapalovače prochází stálým vývojem a jejich tvar se od roku 1933, kdy byly poprvé uvedeny na trh, několikrát změnil.

Zippo zapalovač leštěný chrom   Zippo zapalovač broušený chrom
     
Klasický tvar   Armor™
     

Standardní Zippo zapalovače, jak je známe dnes, mají stejný výchozí tvar od roku 1951. Schránku Zippo zapalovače tvoří čtvercové tělo a zaoblené víčko, spojené vnitřním dvoudílným pantem s pěti očky. Na dně zapalovače je ražba, která mj. obsahuje logo Zippo a datový kód, podle kterého lze určit výrobní šarži.

 

Tvar zapalovačů řady Armor je identický, rozdíl je v kovu, ze kterého je zapalovač vyroben. Tento kov je 1,5 násobně silnější, než u zapalovačů klasického tvaru a tyto modely jsou proto těžší a robustnější. Hlavní výhoda vyšší tloušťky kovu spočívá v možnostech jeho zdobení. Zippo při zdobení pracuje s variabilní hloubkou frézování a rytiny na těchto modelech tak mají výrazný reliéf a vytváří plastické obrazce. Zippo zapalovače řady Armor™ jsou na spodní ražbě označeny zvláštním logem .

 

slim2   1935
     
Slim®   1935 Replica
     
Zippo zapalovače Slim® jsou užší a celkově drobnější variantou klasického Zippo zapalovače. Často jsou zapalovače Slim® nesprávně označovány jako dámské Zippo zapalovače. Úzký design tohoto zapalovače umožňuje jeho nošení v kapse u košile, případně saka a tedy v případech, pro které je klasický Zippo zapalovač příliš velký nebo nápadný.  

Zippo 1935 Replica je zvláštní retro model přesně kopírující historický tvar Zippo zapalovače z roku 1935. Tělo a víčko zapalovače spojuje pant se třemi očky připevněný na vnější straně zapalovače (současný model má pant s pěti očky a je skrytý uvnitř). Škrtací kolečko je k insertu připevněno dutým nýtkem, dno zapalovače je ploché se zvláštní atypickou ražbou.

 

1937   1941
     
1937 Vintage   1941 Replica
     

Zippo 1937 Vintage je zvláštní retro model přesně kopírující historický tvar Zippo zapalovače z roku 1937.Tělo a víčko zapalovače spojuje pant s pěti očky a je skrytý uvnitř zapalovače, stejně jako u současných modelů. Boky tohoto zapalovače jsou ploché se zaoblenými hranami, které nahrazují původní jednoduchou čtvercovou schránku modelu 1935. Model 1937 Vintage má ploché dno i plochou vrchní stranu víčka, na dně zapalovače je zvláštní ražba.

 

Zippo 1941 Replica je zvláštní retro model přesně kopírující historický tvar Zippo zapalovače z roku 1941.Tělo a víčko modelu 1941 spojuje pant se čtyřmi očky a je skrytý uvnitř zapalovače (současný model má pant s pěti očky). Boky zapalovače jsou ploché s výrazně ostřejšími hranami, než u současného klasického tvaru. Rohy zapalovače jsou oproti současnému tvaru více zakulacené. Insert zapalovače má v komínku pouze 14 otvorů oproti současným 16-ti. Škrtací kolečko je k insertu připevněno dutým nýtkem.