Chromové povrchy Zippo

"Stříbrný" Zippo zapalovač zná každý. Víte ale, že u chromových zapalovačů existuje množství povrchových úprav? V tomto článku vás seznámíme se všemi povrchovými úpravami u chromových Zippo zapalovačů.

Chromování Zippo zapalovačů je tradiční povrchovou úpravou, která Zippo zapalovače provází od první výrobní šarže z roku 1933. Všechny Zippo zapalovače (mimo zapalovače vyrobené ze vzácných kovů) mají mosazné jádro, na které je elektrolyticky naneseno několik vrstev chromu a dalších kovů. Spodní, hluboké vrstvy Zippo zapalovačům dodávají stříbrný lesk a horní, pevné vrstvy dodávají povrchu pevnost a odolnost vůči škrábancům. Tím to ale nekončí. Finální vzhled zapalovače dostanou až na konci výrobního procesu, kdy, dle typu povrchu, sofistikovaná technologická zařízení modelují jejich konečný vzhled:
 

Zippo zapalovač leštěný chrom   Zippo zapalovač broušený chrom
     
Leštěný chrom   Broušený chrom
     

Zippo zapalovače s povrchem z leštěného chromu jsou charakteristické zrcadlově lesklým stříbrným povrchem. Tento všestranný povrch umožňuje jakoukoliv další výzdobu, která v lesklém okolí dokonale vyniká. Leštěný chrom je jeden z nejoblíbenějších povrchů, Zippo zapalovače s povrchem z leštěného chromu jsou v nabídce Zippo od roku 1938.

 

Zippo zapalovače s broušeným povrchem se vyznačují jemnými horizontálními linkami, které na přední a zadni straně vznikají při výrobě broušením povrchu zapalovače soustavou těžkých ocelových kartáčů. Boční hrany zapalovače jsou naopak rozleštěny do vysokého lesku pro zvýšení kontrastu. Broušený chrom je původní a nejpopulárnější povrchovou úpravou a Zippo zapalovače z broušeného chromu jsou v nabídce Zippo od samého začátku v roce 1933.

 

Zippo zapalovač Street Chrome™   Zippo zapalovač Satin Chrome™
     
Street Chrome™   Satin Chrome™
     

Street chrome je uměle modelovaný vzhled, který má u nového Zippo zapalovače navodit dojem silného opotřebení. Při výrobě jsou zapalovače s povrchem Street Chrome™ vyprány v bubnu s kamínky, střepy a jiným abrazivním materiálem, takže celý povrch zapalovače, včetné bočních stran je silně poškrábán. Zippo zapalovače s povrchem Street Chrome™ jsou v nabídce Zippo od roku 2001.

 

Zippo zapalovače se saténovaným chromem jsou alternativnou ke standardnímu broušenému a leštěnému chromu. Povrch zapalovače je při výrobě pískován, což mu dodává jednolitý matný saténovaný vzhled. Zippo zapalovače s povrchem Satin Chrome™ jsou v nabídce Zippo od roku 2000.

 

Zippo zapalovač Herringbone Sweep™   Zippo zapalovač Chrome Arch™
     
Herringbone Sweep™   Chrome Arch™
     

Zapalovače Herringbone Sweep charakterizuje jemné 45° broušení víčka a těla zapalovače, které na hraně víčka a těla svírá úhel 90° a vzdáleně tak připomíná vzor rybích kostí. Zippo zapalovače s povrchem Herringbone Sweep™ jsou v nabídce Zippo od roku 2009 jako alternativa broušeného chromu.

 

Zapalovače Chrome Arch™ mají na povrchu výraznější ubíhající zaoblené broušení na přední i zadní straně. Zippo zapalovače s povrchem Chrome Arch™ jsou v nabídce Zippo od roku 2009 jako alternativa broušeného chromu.

 

Zippo zapalovač Linen Weave™    Zippo zapalovač Diagona Weave
     
Linen Weave™   Diagonal Weave 
     

Zapalovače Linen Weave™ se vyznačují výraznějším křižujícím se vertikálním a horizontálním broušením na přední i zadní straně Zippo zapalovače, které připomíná tkaninu. Zippo zapalovače s povrchem Linen Weave jsou v nabídce Zippo od roku 2013 a rozšiřují tak nabídku broušených povrchů.

 

 Zapalovače Diagonal Weave jsou zdobeny jemnými uhlopříčnými linkami, které probíhají z jednoho rohu zapalovače do druhého a na povrchu se vzájemně křižují. Zippo zapalovače s povrchem Diagonal Weave jsou v nabídce Zippo od roku 2013, kdy byly představeny společně s povrchem Linen Weave™ a rozšířily tak řadu broušených povrchů.